Majestic Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


majestic world of royalty
 
HomePortalSearchRegisterLog in
Latest topics
» Discutii fara noima
Confesiunea/le unui "om ciudat" Icon_minitimeSun Apr 28, 2024 11:32 pm by Sharma Sanara

» Ask me
Confesiunea/le unui "om ciudat" Icon_minitimeSat Mar 23, 2024 12:35 pm by Hazbin

» din 10 in 10
Confesiunea/le unui "om ciudat" Icon_minitimeWed Dec 06, 2023 10:04 pm by Hazbin

» din 5 in 5
Confesiunea/le unui "om ciudat" Icon_minitimeWed Dec 06, 2023 10:04 pm by Hazbin

» din 2 in 2
Confesiunea/le unui "om ciudat" Icon_minitimeWed Dec 06, 2023 10:03 pm by Hazbin

» sa numaram pana la infinit
Confesiunea/le unui "om ciudat" Icon_minitimeWed Dec 06, 2023 10:03 pm by Hazbin

» din 100 in 100 pana la infinit
Confesiunea/le unui "om ciudat" Icon_minitimeWed Dec 06, 2023 10:03 pm by Hazbin

» din 1000 in 1000
Confesiunea/le unui "om ciudat" Icon_minitimeWed Dec 06, 2023 10:02 pm by Hazbin

» cf acum ?
Confesiunea/le unui "om ciudat" Icon_minitimeWed Dec 06, 2023 10:02 pm by Hazbin

Top posting users this month
No user
View
Confesiunea/le unui "om ciudat" Percent_0

Share

Confesiunea/le unui "om ciudat"

View previous topic View next topic Go down
AuthorMessage
Elena
Elena
it's my name, my identity
Membru Nou
*×Rubin : 419
×Smarald : 461
×Reputatie : 0
×Varsta : 47
×Localizare : Cosmos
Fiche RPG

PostSubject: Confesiunea/le unui "om ciudat" Confesiunea/le unui "om ciudat" Icon_minitimeFri Jan 31, 2020 8:30 pm

Sunt un om ciudat. Chiar mama mea a dat verdictul asupra mea: "Eşti ca Riga Cripto!"…
Nu ştiu cum e să fii un om normal, fără probleme cu sângele, auzul sau vederea.
Nu ştiu cum e să ai fraţi sau surori. Nu ştiu cum e să ai pe cineva lângă tine care să stea de vorbă cu tine atunci când eşti prea îngândurat.
Nu ştiu cum e să ai pe cineva care să rândă împreună cu tine, care să te felicite când ai realizat ceva, care să te îndrume, să îţi spună o vorbă bună.
Mi-aş dori să intru într-o familie mare, unde să am pe cineva acolo… oriunde, care să mă mângâie atunci când sunt tristă, care să mă felicite atunci când fac ceva bine sau care să mă "dojenească" atunci când fac ceva prost.
Back to top Go down
Hazbin
Hazbin
it's my name, my identity
♕ Big boss♕
*×Rubin : 4109
×Smarald : 4233
×Reputatie : 5
×Varsta : 34
×Localizare : Bucharest
×Stare de spirit : nebun
Fiche RPG

PostSubject: Re: Confesiunea/le unui "om ciudat" Confesiunea/le unui "om ciudat" Icon_minitimeSat Feb 01, 2020 1:50 pm

Îmi pare rău să aduc asemenea lucruri. Însă mama ta a procedat urat jignindu-te. Uneori e alegerea ta sa fii Riga Crypto. In lumea de azi dacă pui suflet, ești luat de prost și se profita pe seama ta.


Confesiunea/le unui "om ciudat" Giphy
<÷÷÷÷÷Love the ocean perfect blue÷÷÷÷¬
Back to top Go down
https://en.hitskin.com/users/majestic-forum/288254
Elena
Elena
it's my name, my identity
Membru Nou
*×Rubin : 419
×Smarald : 461
×Reputatie : 0
×Varsta : 47
×Localizare : Cosmos
Fiche RPG

PostSubject: Re: Confesiunea/le unui "om ciudat" Confesiunea/le unui "om ciudat" Icon_minitimeSat Feb 01, 2020 5:50 pm

Nu mă simt jignită de ce a spus. O singură mamă am pe lumea asta şi o respect nespus de mult.

E tare greu să fii rupt de o comunitate din cauza unor probleme de sănătate care te bagă direct la pensie de boală. Mă întreb… voi aţi mai văzut marea? Eu nu am mai făcut-o din 1996! Şi credeţi-mă… mi-e dor de mare!
Voi vedeţi stelele de pe cer? Dacă da, ce bine de voi! eu nu le mai văd. Doar dacă e una mai mare şi luminează puternic.
Voi vă descurcaţi în întuneric? Eu nu. Sunt orb ca un liliac noaptea…
Back to top Go down
Hazbin
Hazbin
it's my name, my identity
♕ Big boss♕
*×Rubin : 4109
×Smarald : 4233
×Reputatie : 5
×Varsta : 34
×Localizare : Bucharest
×Stare de spirit : nebun
Fiche RPG

PostSubject: Re: Confesiunea/le unui "om ciudat" Confesiunea/le unui "om ciudat" Icon_minitimeSat Feb 01, 2020 8:58 pm

Ai incercat sa mergi mai mult pe tactil noaptea. Ce probleme de vedere ai mai exact? Folosesti jaws-ul pentru citirea literelor? De ce nu au vrut idiotii sa te angajeze? Esti un om ca si ceilalti, nu trebuie sa te trateze cu rautate. 


Confesiunea/le unui "om ciudat" Giphy
<÷÷÷÷÷Love the ocean perfect blue÷÷÷÷¬
Back to top Go down
https://en.hitskin.com/users/majestic-forum/288254
Elena
Elena
it's my name, my identity
Membru Nou
*×Rubin : 419
×Smarald : 461
×Reputatie : 0
×Varsta : 47
×Localizare : Cosmos
Fiche RPG

PostSubject: Re: Confesiunea/le unui "om ciudat" Confesiunea/le unui "om ciudat" Icon_minitimeSat Feb 01, 2020 10:27 pm

Totul a început banal: o durere în ceafă şi vedere împâclată. Am mers la doctor şi s-a constatat că am nevoie de ochelari. Verdictul: hipermetropie.
Mi s-au prescris nişte ochelari şi nu mi-a fost deloc bine cu ei. S-a schimbat doctorul şi s-a dat un nou verdict: astigmatism. Am primit în sfârşit ochelarii potriviţi şi am văzut să citesc la tablă şi să scriu.
De atunci, am citit cărţi, am urmat un liceu normal, am urmat o facultate, mi-am dat licenţa şi m-am angajat.
Nu mai mi-era bine cu ochelarii şi m-am dus din nou la cotrol. A mai scăzut mărimea lentilelor, dar am fost alarmată de verdictul: se atrofiază nervul optic.
Ia calea Bucureştiului, Oftalmologie şi în urma controalelor cu diverse aparate, verdictul final a fost: retinopatie pigmentară cu îngustare de câmp vizual.
Am continuat să muncesc, până în 2011 când mi s-a spus că postul meu se desfiinţează şi nu au ce să-mi ofere conform studiilor mele.
Datorită problemelor cu ochii eram pesionabilă pe caz de boală şi au început umblăturile medicale pentru dosar. Aşa că din 2012 sunt pensionar.
Back to top Go down
Hazbin
Hazbin
it's my name, my identity
♕ Big boss♕
*×Rubin : 4109
×Smarald : 4233
×Reputatie : 5
×Varsta : 34
×Localizare : Bucharest
×Stare de spirit : nebun
Fiche RPG

PostSubject: Re: Confesiunea/le unui "om ciudat" Confesiunea/le unui "om ciudat" Icon_minitimeSat Feb 01, 2020 11:58 pm

In ce domeniu ai lucrat și ce facultate ai terminat? Nu mi se pare normal să desființeze postul doar că sa te de-a afara. Poți încerca pe la mai multe firme, poate ai bafta sa te primească.


Confesiunea/le unui "om ciudat" Giphy
<÷÷÷÷÷Love the ocean perfect blue÷÷÷÷¬
Back to top Go down
https://en.hitskin.com/users/majestic-forum/288254
Elena
Elena
it's my name, my identity
Membru Nou
*×Rubin : 419
×Smarald : 461
×Reputatie : 0
×Varsta : 47
×Localizare : Cosmos
Fiche RPG

PostSubject: Re: Confesiunea/le unui "om ciudat" Confesiunea/le unui "om ciudat" Icon_minitimeSun Feb 02, 2020 12:09 am

Am lucrat la o firmă de Petrol şi Gaze. Eu eram încadrată ca documentarist. Biroul meu se afla la subsolul firmei, unde era biblioteca tehnică. Era frig iarna acolo deşi erau calorifere.
Am terminat Facultatea de Ştiinţe Juridice şi Administrative, universitatea Dimitrie Cantemir, Bucureşti, fără frecvenţă.
Back to top Go down
Hazbin
Hazbin
it's my name, my identity
♕ Big boss♕
*×Rubin : 4109
×Smarald : 4233
×Reputatie : 5
×Varsta : 34
×Localizare : Bucharest
×Stare de spirit : nebun
Fiche RPG

PostSubject: Re: Confesiunea/le unui "om ciudat" Confesiunea/le unui "om ciudat" Icon_minitimeMon Feb 03, 2020 4:21 pm

Mai fata mai, firmele cauta asemenea oameni. De ce nu incerci sa te reangajezi la o alta forma?! Nu ai incredere in tine? 


Confesiunea/le unui "om ciudat" Giphy
<÷÷÷÷÷Love the ocean perfect blue÷÷÷÷¬
Back to top Go down
https://en.hitskin.com/users/majestic-forum/288254
Elena
Elena
it's my name, my identity
Membru Nou
*×Rubin : 419
×Smarald : 461
×Reputatie : 0
×Varsta : 47
×Localizare : Cosmos
Fiche RPG

PostSubject: Re: Confesiunea/le unui "om ciudat" Confesiunea/le unui "om ciudat" Icon_minitimeMon Feb 03, 2020 5:11 pm

Aş pierde ce am câştigat acum după nenumărate zbateri. Nu mai văd cifre şi litere aşa bine ca în trecut. Şi aş obosi tot folosind lupa ca să mă descurc.
Cine nu are defectul meu la ochi nu are cum să înţeleagă.
Back to top Go down
Hell Girl
Hell Girl
it's my name, my identity
√Exilat√
*×Rubin : 4809
×Smarald : 5201
×Reputatie : 8
×Varsta : 29
×Localizare : in hell
×Stare de spirit : evilish dears
Fiche RPG

PostSubject: Re: Confesiunea/le unui "om ciudat" Confesiunea/le unui "om ciudat" Icon_minitimeMon Feb 03, 2020 5:19 pm

Exact ceea ce ai avut tu pe inceput de diagnostic, si hipermetropie cat si astigmatism am si eu. Insa eu am avut noroc de doctor foarte bun si am ochelarii corecti. Doar ca eu trebuie sa ii port toata viata, nu e un defect de ochi ce se va vindeca vreodata. Sad
Nu stiu ce sa zic, probabil ca omului ii e dat cat poate sa duca si asa e viata si ne-a dat atat noua cat si altora aceste probleme de vedere


tumblr_inline_p81k8le8w81qlt39u_540.gif tumblr_inline_p81k8m40m21qlt39u_540.gif  tumblr_inline_p81k8oLbbw1qlt39u_540.gif
Back to top Go down
Hazbin
Hazbin
it's my name, my identity
♕ Big boss♕
*×Rubin : 4109
×Smarald : 4233
×Reputatie : 5
×Varsta : 34
×Localizare : Bucharest
×Stare de spirit : nebun
Fiche RPG

PostSubject: Re: Confesiunea/le unui "om ciudat" Confesiunea/le unui "om ciudat" Icon_minitimeMon Feb 03, 2020 9:52 pm

Și eu tind sa cred că ai fost la un șnapan de medic. Probabil a vrut să ia banii și gata. Ce mai contează pacienții, banii sa iasa. Vai cat urăsc eu mentalitatea hamisitilor de doctori.


Confesiunea/le unui "om ciudat" Giphy
<÷÷÷÷÷Love the ocean perfect blue÷÷÷÷¬
Back to top Go down
https://en.hitskin.com/users/majestic-forum/288254
Elena
Elena
it's my name, my identity
Membru Nou
*×Rubin : 419
×Smarald : 461
×Reputatie : 0
×Varsta : 47
×Localizare : Cosmos
Fiche RPG

PostSubject: Re: Confesiunea/le unui "om ciudat" Confesiunea/le unui "om ciudat" Icon_minitimeTue Feb 04, 2020 12:01 am

Aţi făcut vreodată câmp vizual computerizat? Ştiţi ce greu e să faci asemenea test? Sau să fiţi puşi la erv şi pev? Sunt denumiri medicale sofisticate şi nu doresc nimănui să ajungă acolo.
Câmpul vizual spune câtă suprafaţă din ochiul tău este bună. Ţine de grade. Un câmp vizual normal cred că se situează undeva la peste 50 de grade. Nu ştiu precis, că nu am stat să caut.
Câmpul meu vizual se situează între 5-10 grade. Atât vede ochiul meu.
Când te duci la oftalmolog, te pune să citeşti rândurile de cifre de pe panou. În mod normal toţi care au ochiul bun văd ultimul rănd. Acest test se numeşte acuitate vizuală. Eu văd doar primul rând de sus şi al doilea. Atât. Acuitatea e 1/6 la mine.
Back to top Go down
Hazbin
Hazbin
it's my name, my identity
♕ Big boss♕
*×Rubin : 4109
×Smarald : 4233
×Reputatie : 5
×Varsta : 34
×Localizare : Bucharest
×Stare de spirit : nebun
Fiche RPG

PostSubject: Re: Confesiunea/le unui "om ciudat" Confesiunea/le unui "om ciudat" Icon_minitimeMon Feb 10, 2020 8:47 am

Aualeu! Da e ceva anormal de la ochi bun sa ajungi la asa ceva. Adica tu ai facut o facultate si ai si lucrat. Si acuma brusc nu mai vezi. Trebuie mers la un rmn sa vada ce probleme au aparut la nivel cerebral. 


Confesiunea/le unui "om ciudat" Giphy
<÷÷÷÷÷Love the ocean perfect blue÷÷÷÷¬
Back to top Go down
https://en.hitskin.com/users/majestic-forum/288254
Elena
Elena
it's my name, my identity
Membru Nou
*×Rubin : 419
×Smarald : 461
×Reputatie : 0
×Varsta : 47
×Localizare : Cosmos
Fiche RPG

PostSubject: Re: Confesiunea/le unui "om ciudat" Confesiunea/le unui "om ciudat" Icon_minitimeThu Feb 13, 2020 7:14 pm

Nu cred că am avut vreodată ochi buni. Retinopatie pigmentară cu îngustare de câmp vizual, în termeni medicali este congenitală. Adică din naştere. O genă de la înaintaşi care s-a trasmis la tine şi nu la altcineva.
Primul lucru întrebat de medicul oftalmolog a fost asta: pe cine aţi avut în familie cu acest defect.
De unde era să ştim noi pe cine am avut, dacă înainte bunicii noştrii nu făceau analize sofisticate ca azi?!
Dacă vrei să înţelegi mai bine – Citeşte aici (click)
Back to top Go down
Hazbin
Hazbin
it's my name, my identity
♕ Big boss♕
*×Rubin : 4109
×Smarald : 4233
×Reputatie : 5
×Varsta : 34
×Localizare : Bucharest
×Stare de spirit : nebun
Fiche RPG

PostSubject: Re: Confesiunea/le unui "om ciudat" Confesiunea/le unui "om ciudat" Icon_minitimeMon Feb 17, 2020 11:29 am

am vazut articolul si imi pare enorm de rau ca ai patit asa ceva. Chiar nu meritai o asemenea soarta. 


Confesiunea/le unui "om ciudat" Giphy
<÷÷÷÷÷Love the ocean perfect blue÷÷÷÷¬
Back to top Go down
https://en.hitskin.com/users/majestic-forum/288254
Elena
Elena
it's my name, my identity
Membru Nou
*×Rubin : 419
×Smarald : 461
×Reputatie : 0
×Varsta : 47
×Localizare : Cosmos
Fiche RPG

PostSubject: Re: Confesiunea/le unui "om ciudat" Confesiunea/le unui "om ciudat" Icon_minitimeTue Feb 18, 2020 6:59 pm

Nu-i nimic. Viaţa merge înainte. Doar n-o să-mi pun acum sacul în cap sau să îngrop capul ca struţul în nisip. Ţin fruntea sus şi merg mai departe.
Back to top Go down
Hazbin
Hazbin
it's my name, my identity
♕ Big boss♕
*×Rubin : 4109
×Smarald : 4233
×Reputatie : 5
×Varsta : 34
×Localizare : Bucharest
×Stare de spirit : nebun
Fiche RPG

PostSubject: Re: Confesiunea/le unui "om ciudat" Confesiunea/le unui "om ciudat" Icon_minitimeTue Feb 18, 2020 11:01 pm

apropo, mi se pare mie sau tu ai o problema personala cu mine? 


Confesiunea/le unui "om ciudat" Giphy
<÷÷÷÷÷Love the ocean perfect blue÷÷÷÷¬
Back to top Go down
https://en.hitskin.com/users/majestic-forum/288254
Sponsored content
it's my name, my identity
*
Fiche RPG

PostSubject: Re: Confesiunea/le unui "om ciudat" Confesiunea/le unui "om ciudat" Icon_minitime

Back to top Go down

Confesiunea/le unui "om ciudat"

View previous topic View next topic Back to top
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Majestic Forum :: ♕Administration♕ :: Welcome! :: Jurnal-